/ by /   مقالات / 0 comments

تاریخچه نما رومی

تاریخچه نما رومی

تاریخچه نما رومی  به دلیل آمدن نما رومی و رواج آن در کشورمان امروزه باید در مورد این نوع کار اطلاعات کافی را داشت تا بتوان بیشتر با بوجود آمدن فرهنگ روم و به طبع آن سلیقه و ساخت و ساز و معماری  رومی که اخیرا در نماهای مدرن سازه های ایرانی که تحت عنوان نما رومی و یا نمای کلاسیک اطلاق میشود پی برد .
اساطیر رومی به مجموعه ای از روایات قدیمی و سنتی اطلاق می شود که در اصل به افسانه ها و داستانهای سرچشمه گرفته از رم باستان و مذهب رومی این سرزمین ارتباط دارند .شناخت اسطوره های رومی بخاطر تاثیر گذاری و نفوذ اولیه دین و مذهب یونانی و یا همان خدایان و اساطیر یونان بر تمدن ایتالیا در دوران ماقبل تاریخ رم تا حدود زیادی گنگ و پیچیده است .
نویسندگان رومی با تقلید آگاهانه از الگو و مدل ادبی یونانی از اساطیر یونان الگو گرفته و اسطوره ها و افسانه های رومی را با مذهب اتروسکی ها ارتباط داده و مقایسه نموده اند .
از حدود هزاروپانصد سال پیش از میلاد اقوام ایتالیایی کم کم در شبه جزیره ایتالیا ساکن شدند . بیشتر آنها مزرعه دار و کشاورز بودند و همواره در حال جنگ با غارتگران شمالی بودند . این روم تازه تاسیس شده با چهره ی آرمانی کشاورز و سرباز مصمم با نظم و وظیفه شناس ریشه در فرهنگ تاریخی ایتالیا دارد .تاریخچه نما رومی
ساختمان های ابتدایی از همان پیدایش اولیه بر اساس اصول و نظم خاصی بنا شدند البته در آن زمان نما رومی در دیگر کشورهای دنیا معنا و مفهومی نداشت . به مرور زمان و با گذشت زمان طولانی که ارتباطات با کشورها بین حکومتها ی مختلف بوجود آمد کم کم مناسباتی نیز در این کشورها برقرار شد .تاریخچه نما رومی
 بعد از جنگ جهانی دوم ساخت و ساز نیاز اصلی کشور و انقلاب صنعتی که دستاوردهای مهمی چون آهن و شیشه را داشت معماران جوان را به سمت رویای جهانی شدن کشاند .تاریخچه نما رومی
آنها به مبارزه با هر نوع نشانه ی بومی برآمدند و با افتخار بیان می کردند که ما در هر جای جهان که باشد خانه ای یکسان طراحی می کنیم .تاریخچه نما رومی
ما در ثبت آمار کوشیدیم و پیشینیان در ثبت آثار . در سرزمین پارس ها کسانی که تمدن شان درست در نقطه مقابل تمدن روم قرار داشت ،حالا پرچم نما رومی و نمای کلاسیک را بالا می برند .تاریخچه نما رومی
نما رومی و نمای کلاسیک امروزه در شهرها برای خود جای ویژه ای باز کرده اند . درمناطق خاصی از تهران بویژه مناطق ۱ و ۲ و ۳ به وفور می توان نما رومی و نمای کلاسیک را مشاهده نمود .
به طور کل طراحی نمای ساختمان ها در این مناطق و مناطق لوکس نشین دیگر شهرها به سمت نمای رومی و نمای کلاسیک کشیده شده است.
درحال حاضر پیمانکاران با تجربه می دانند که استفاده از نما رومی سنگی با توجه به زلزله های اخیر و به طبع آن سختگیری های مکرر سازمان های مربوطه و نوسانات بازار ارز دیگر مقرون به صرفه  نیست.
پیمانکاران با تجربه به استفاده از متریال های سبک مقرون به صرفه در عین حال زیبا روی آورده اند و نمای پیش ساخته رومی به انتخاب اول آن ها تبدیل شده است .
مثلا نمای رومی پیش ساخته از فوم نسوز پلی استایرن انبساطی با یونولیت دانسیته ۲۰ و روکش یکنواخت بتن پلیمری به ضخامت ۴میلیمتر ساخته می شود که مناسب هر شرایط جوی می باشد و در مقابل گرما ، سرما و ترک خوردگی کاملا مقاوم بنظر می رسد و در عین حال زیبایی خود را دارد.
زادگاه معماری نمای کلاسیک رومی ایران نیست .
معماری هرکشور نشان دهنده هویت و فرهنگ آن کشور است اما در حال حاضر و با گسترش نما رومی و نمای کلاسیک در طراحی معماری کشور ما موجب شده که سلیقه مردم گرایش به این نوع نماها داشته باشد .
موضوع نمای ساختمان ها در شهر تهران از جمله موارد چالش برانگیز طی سال های گذشته و محل انتقاد بوده که چرا به خوبی ساماندهی نشده است .
مشکلات بصری ، همخوانی و یا ناهمخوانی با فرهنگ و معماری اصیل ایرانی و ایمنی ساختمان ها بویژه در مقابل زلزله از جمله حساسیت های این موضوع در کلان شهر تهران است .
نمای رومی هم از یک نوع خواست مردم ریشه می گیرد که باید بررسی شود که این خواست دقیقا چیست . مردم ایران و جهان برای چه به یزد و اصفهان سفر می کنند ؟ برای اینکه می دانند چیزی در این معماری هست که رابطه نزدیک با فرهنگ این کشور دارد . مردم کیفیت را تشخیص می دهند ولی به صورت لفظی شاید نتوانند بیان کنند .
در نما رومی سنگی نیز می بایست فاکتورهای کیفیت ، قیمت ، مصالح بومی ، اقلیم منطقه و … را در نظر گرفت در بحث کیفیت قطعا نمای سنگی برنده این قیاس است ولی در بحث قیمت نمای رومی سیمانی برنده تقابل با نمای رومی سنگی است .
بی شک ساختمان ها با سبک نمای رومی و نمای کلاسیک منحصر به فرد خواهند بود . نمای کلاسیک رومی یک نمای الهام گرفته از سبک کلاسیک روم و یونان است . سبک معماری کلاسیک با دقت به دوره های گوناگون دارای ستونهای مختلفی نیز بود . نمای رومی دارای سه ویژگی بارز نسبت به سایر نماها می باشد که عبارتند از :
۱) قوسی ها به شکل گرد و عریض اجرا می شوند .
۲) ستونها ی بهره گیری شده به شیوه های دوریک ،یونیک و قرنتی اجرا می شود .
۳)دیوار های نما رومی بصورت ستونهای تزئینی عمل می کنند .
از ابزار پلی یورتان و جی آر سی در ساخت نمای رومی استفاده می شود .
پس بهتر است این سبک از معماری را با معماری و فرهنگ اصیل ایرانی همگام و همسو نماییم طراحی نمای ساختمان یک امر کاملا تخصصی و حرفه ای می باشد . چرا که نمای یک ساختمان پوسته ای عینی و قابل لمس توسط عموم مردم است و بعضا تعداد کثیری از عموم مردم کیفیت یک ساختمان و بنا و یا سازه را از روی نمای ظاهری و بیرونی آن حدس می زنند . ضمن اینکه طراحی نما فقط رعایت اصول زیباشناسی در معماری نیست و دقت به اقلیم منطقه ، سطح بودجه ، مصالح بوم آور و … می بایست توسط مهندس معمار در نظر گرفته شود .

SHARE THIS


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.