تراورتن عباس آباد
/ by /   مقالات / 0 comments

تمیز کردن نمای ساختمان

تمیز کردن نمای ساختمان

 

تراورتن عباس آباد

نیاز به تمیز کردن نمای ساختمان، یک نیاز مهم رفاهی به شمار می آید. چنین عملی، ناشی از توجه به بعد زیبایی ‌شناسی بوده ولی متاسفانه توجه کمتری به تأثیرات به جا مانده پس از آن می شود. اغلب تصمیمات به دلیل زیبا سازی ساختمان و چشم انداز خیابان و شهر بدون توجه به تاثیرات فیزیکی (بلند مدت) بر ساختار بنا اتخاذ می شود ولی در خصوص تمیزکاری نمای بنا های تاریخی و یا بنا های موجود در مناطق باستانی، اسکاتلند به صورت سختگیرانه تر و متفاوت از بقیه مناطق بریتانیا عمل می کند زیرا به این باور رسیده اند که با تمیزکاری غیر اصولی نماهای سنگی ساختمانها دچار آسیب های جبران ناپذیر می شوند و از سال ۱۹۹۲ قوانین و دستور العمل های تمیز کردن سنگ نما در اسکاتلند دچار تغییر و تحول شد. در نتیجه کلیه ی طرح های پیشنهادی برای تمیز کردن ساختمان های تاریخی، تنها با داشتن موافقت نامه قابل اجرا هستند و در خصوص طرح های مربوط به ساختمان های غیرتاریخی هم که در مناطق باستانی قرار دارند، می باسیت اجازه گرفته شود. چنین راهکاری برای حفظ و کاهش آسیب و خراب شدن میراث فرهنگی یک کشور لازم است.

مشکلات متداول در تمیزکاری سنگ:

پیش از سال ۱۹۹۲ دستور العمل کنترل شده و مناسبی برای تمیز کردن نما ساختمان وجود نداشت، که باعث می شد تا روش های مختلفی بدون توجه به عواقب آن، توسط پیمانکاران پیشنهاد شود و معمولاً توجه کمی از سوی مالکین ساختمانها به نتیجه طولانی مدت تمیز کاری بر روی نمای ساختمان می شد. پیمانکاران نظافت نمای ساختمان، در تلاش برای غلبه بر انواع کثیفی، معمولاً بدترین حالت کثیفی را در نظر می گرفتند و راهکار برطرف نمودن آن را به عنوان قاعده ای تثبیت شده برای تمیزکردن کل نما در نظر می گرفتند و این موضوع باعث می شد تا پوشش های سطحی سنگ تخریب شوند.

تراورتن عباس آباد در حین شستشوی نما، مواد مختلفی تحت تأثیر فرآیند قرار می گیرند ولی توجه کمی به احتمال از بین رفتن کیفیت مصالح به کار برده می شود، در ترکیب نمای ساختمان، تنها از یک نوع ماده استفاده نمی شود و ترکیبی از سنگها، مانند سنداستون، لایم استون، گرانیت، آجر و … به کار برده می شود و برای نصب آنها نیز از ملاتهای سیمانی و یا آهکی استفاده می شود و عوامل دیگری همچون تنوع در رنگ، زمینه، طرز قرارگیری و … نیز در بین آنها وجود دارد که هر یک از این متغیرها رفتاری متفاوت در برابر مواد شوینده از خود نشان می دهند.

یکی از مشکلات اساسی در تمیزکاری نمای ساختمان، تصمیم گیری در خصوص مقدار نماای است که احتیاج به تمیز کاری دارد. ممکن است تصمیم گرفته شود که فقط بخشی از نمای یک ساختمان مورد تمیز کاری قرار گیرد. این عمل، یک مزیت جانبی دارد و آن امکان مقایسه تغییراتی است که در نتیجه تمیز کاری ایجاد شده است. در تصویر زیر، تمیز کردن تنها قسمت بالایی یک پل را مشاهده می کنید که باعث شده تا به نظر برسد که در ساخت قسمت های بالایی از سنگ متفاوتی استفاده شده ولی در واقع، سنگ های بالای پل تمیز شده اند و دچار تغییر رنگ شده اند.

تراورتن عباس آباد. یکی دیگر از موارد قابل اهمیت در تمیزکاری سنگ نما، شناخت و شناسایی نوع موادی است که سنگ را کثیف کرده اند. در فرآیند تمیز کاری سنگ، آلودگی ها به عنوان عوامل خارجی که به صورت ذراتی ریز بر روی سطح سنگ رسوب می کنند، در نظرگرفته می شوند که در سنگ های آهکی میتوان لایه خراب شده را در سطح مشاهده کرد ولی سنگ های سنداستون، از درون دچار تخریب می شوند و تغییرات در آنها غیرقابل رویت می باشد.

در مناطق جوی مرطوب، موجودات زنده ای بر روی سطح سنگ رشد و باعث کثیفی آن می شوند، که دفع این موجودات به اندازه دیگر آلودگی ها، پیچیده می باشد. از آن جمله باکتری ها، خزه ها، قارچ ها و انواع گل سنگ می باشند که به سرعت در محیط های مساعد شروع به رشد و تکثیر می کنند. عوامل مؤثر در سرعت رشد آنها، شرایط جوی آب و هوا، غلظت و سرعت جاری شدن سیالات بر روی سطح سنگ، زبری سنگ و سایر شرایط فیزیکی می باشد. پس از اتمام تمیزکاری نیز، پیش آمدهای طبیعی همچون رسوب مجدد آلودگی و ایجاد شوره و یا رفتارهای هنجار شکنانه همچون آسیب رساندن تعمدی افراد به بنا با حکاکی بر دیوارها، ما را با مشکلات جدیدی مواجه می کند.

روش های مورد استفاده در تمیزکاری:

تراورتن عباس آباد دو روش متداول برای تمیز کاری سنگ نمای ساختمان وجود دارد که اخیراً چندین متد کارشناسی شده ی دیگر نیز مطرح شده که در حال بررسی می باشند و می توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

متد های فیزیکی: شامل فرچه کشیدن و سائیدن، شستن با آب یا بخار، صیقل دهی با سمباده همراه با آب و یا بدون آب و یا پولیش و رزین کاری مجدد سطح سنگ.

متد های شیمیایی: مواد شوینده به صورت خمیر بوده که در آنها، مواد قلیایی، اسیدی و حلال های آلی، یا ترکیبی از آنها، به کار برده می شود.

تکنیک های ویژه: شامل استفاده از خاصیت اشباع شدن اسفنج، تکنولوژی لیزری، تجهیزات فراصوتی، تیغه های حرارتی، ترکیبات دگرگون شده ی گچ، باکتری ها، خمیرها، ژل ها و پاک کننده های چربی و مواد صابونی از این مجموع می باشند.

روشهای مختلف تمیزکاری برای انواع سنگ مناسب نمی باشند و می بایست شیوه مناسب را برای سنگ مورد نظر انتخاب کرد. حتی ممکن است به علت وجود خطر فرسایش و خرابی از تمیز کردن سنگ صرف نظر کرد و در صورتیکه تصمیم به تمیزکاری گرفته شود، حتماً باید اقداماتی برای کاهش آسیب ناشی از تمیز کاری انجام داد.

تراورتن عباس آباد.یکی از بخش های حساس فرآیند تمیزکاری نما ساختمان تصمیم گیری درباره متد آزمون و تحلیل نتایج به دست آمده از آن در انتخاب روش تمیز کاری است که حتماً می بایست به شکل صحیح و کارآمدی انجام شود. موضوعاتی که در این خصوص باید به آن توجه داشت، شامل: انجام آزمون سنجش رنگ، بررسی برش عمودی لایه های سنگ، اندازه گیری سختی سطح، اسکن با میکروسکوپ های الکترونی، بررسی ساختار زمین شناختی سنگ، اندازه گیری میزان خاصیت اسیدی سنگ و محاسبه میزان تخلخل و نفوذ پذیری سنگ قبل و بعد از تمیز کاری می باشد. تمامی این آزمونها به منظور اعمال مراقبتهای لازم برای تحت کنترل قرار گرفتن تأثیرات مواد شوینده شیمیایی بر سنگ، خصوصاً زمانیکه این مواد به لایه های زیرین نفوذ می کنند می باشد. با انجام این بررسی ها، میتوان با اطمینان کامل نوع مواد شیمیایی لازم برای شستشوی سنگ را مشخص نمود.

مرجع اطلاعات تمیزکاری سنگ:

اخیراً برای کمک به افرادی که در زمینه تمیزکاری سنگ فعالیت دارند، چندین دستورالعمل فنی توسط انتشارات هیستوریک اسکاتلند، به چاپ رسیده، کتاب های منتشر شده، حاصل تحقیقات انجام گرفته درباره نحوه تمیز کاری سنگ های سند استون و گرانیت و اثرات استفاده از سموم زیست کش بر روی آنها می باشد. کتاب های دیگری هم وجود دارند که سنگ های بیشتری را بررسی می کنند. در همین خصوص استاندارد های کیفی بریتانیا نیز مورد بازنگری قرار گرفته و سختگیری های بیشتری در آنها صورت گرفته است. استاندارد فعلی بریتانیا برای تمیزکاری سنگ (BS 6270) می باشد که در حال اصلاح و بهینه سازی می باشد.

پیشرفت در تمیزکاری سنگ:

تراورتن عباس آباد بررسی گزارشات عملیات تمیزکاری انجام شده، منجر به ابداع شیوه های جدید و پیشرفت در این زمینه شده است و کارشناسان سعی می کنند تا در روشهای جدید سازگاری بیشتری با محیط ایجاد کنند و در حین تمیزکاری آلودگی کمتری ایجاد شود. با توجه به اینکه بخش مهمی از خطا در حین تمیزکاری رخ می دهد، در سیستم های جدید تلاش می شود تا شخص مجری کنترل کامل بر مراحل نظافت سنگ داشته باشد که یکی از راه های رسیدن به این هدف، نظافت با فشار بسیار کم آب یا مایعات خاص دیگر و یا استفاده از چندین نازل به صورت هم زمان می باشد. فروشندگان سنگ ساختمانی می بایست همراه با سنگ، نکات مخصوص، برای نظافت آن را نیز به مشتریان خود آموزش دهند و همچنین، شاغلین در زمینه نظافت سنگ باید در دوره های مخصوص شرکت کنند تا با تمام نکات و جزئیات کار آشنا شوند و اطلاعات خود را به روز کنند.

نمونه های تمیزکاری سنگ:

تراورتن عباس آباد. تمیز کاری سنگ نما، کاری پیچیده است که در گذشته بدون توجه به عواقب و تبعات آن انجام می شد و در نتیجه، صدمات بی شماری به سنگ های ساختمانی وارد می نمود. این که تمیزکاری سنگ تا چه حد بر روی سنگ تاثیر می گذارد، در وحله نخست، بستگی به ارزشی دارد که نظافت سنگ نما برایمان دارد. برای افرادی که قائل به زیبایی ساختمان، منطقه و شهر خود هستند، هیچ چیز نمی تواند باور به این که تمیز کاری نما ساختمان به نفع ساختمان و محیط اطرافش است را در آنها تغییر دهد.

سالم بودن سنگ نمای ساختمان تنها با جلوه ای که از آن در خیابان مشاهده می کنید قابل تشخیص نمی باشد، بلکه سنگ سالم می بایست از داخل نیز سالم باشد.  بنابراین باید بدانیم که در فرآیند تمیزکاری، هدف صرفاً زیبایی کوتاه مدت ساختمان نیست بلکه باید به تأثیرات تمیز کردن سنگ بر زیبایی و دوام طولانی مدت سنگ نیز توجه کرد و سپس روشی با کمترین میزان خرابی انتخاب نمود. با سطح آگاهی بالایی که امروزه در زمینه تمیزکاری سنگ ایجاد شده، هیچ بهانه ای برای تصمیم گیری نادرست وجود ندارد و به صورت کلی نمی توان مشخص کرد که کدامیک از شیوه های تمیز کاری بهتر از دیگری است. هر شیوه ای برای شرایط خاصی مناسب است و باید با انتخاب روش درست، برای این منظور بهره برد. همیشه اطلاع از نوع رسوب ایجاد شده بر روی سنگ و پی بردن به کثیف شدن آن کار آسانی نیست، کثیف شدن سند استون را معمولاً نمی توان به آسانی فهمید زیرا آلودگی از درون آن آغاز و به مرور به سطح منتقل می شود و باعث می گردد تا ظاهری چند رنگه پیدا کند.

وقتی آلودگی در ضخامتِ حدود چند میکرون بر روی سطح سنگ ایجاد می شود، استفاده از روش تمیزکاری با پاشیدن ماسه، چه با آب و چه بدون آب می تواند به لایه های عمقی سنگ های تاریخی آسیب برساند. همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید با روش کارِ شخصِ تمیز کننده به کیفیت بنا آسیب وارد می شود.

تراورتن عباس آباد. روش های اولیه تمیز کاری فیزیکی، مثل استفاده از دیسک های چرخان واقعاً مشکل بوده و همچنین به بنا آسیب وارد می نمود. جلوه های زیادی از خرابی سطح در ساختمان هاای که در آنها به روش های اولیه اقدام به تمیز کاری شده اند، قابل مشاهده می باشند که همگی نتیجهتمیز کاری با شیوه های نا مناسب می باشند. در بعضی موارد، به دلیل سنگ های زیادی که کنده می شدند، حتی امکان ترمیم و بازسازی نما وجود نداشت.

تکنیک های نامناسب تمیز کاری در خیلی از موارد دیگر مانند آجر کاری، می توانند باعث کنده شدن بخشی از سطح و از دست دادن کیفیت بنا شوند.

سنگ های آهکی از نوع رسوبی بوده و اگر دفعات زیادی مورد تمیزکاری قرار گیرند، سطحی ناهموار و کدری پیدا می کنند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، خطوط صافی که هنگام سنگ تراشی در زاویه های این ستون ساخته شده است از بین رفته اند و دارای سطحی ناهموار شده است که آب و گرد و خاک بیشتری در لا به لای آن می ماند و موجب می شود تا سنگ به زودی نیاز به تمیز کاری مجدد پیدا کند.تراورتن عباس آباد

گوناگونی زیاد انواع سنگ سند استون و تفاوت هایشان با هم معمولاً در حین تمیز کاری مورد توجه قرار نمی گیرد و اهمیت شناخت نوع سنگ، پس از اینکه با مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند، خود را نشان می دهد. در تصویر زیر، شوره زنی در اثر تمیز کاری نامناسب را نشان می دهد که طرح های سفید موج مانندی را در پایین پنجره به وجود آورده است.

استفاده از اسید هیدروکلریک برای تمیز کردن می تواند باعث به وجود آمدن اثرات جانبی شدیدی مثل تبدیل فلدسپار موجود در سنگ گرانیت به خاک شود که باعث ایجاد حفره و محلی مناسب برای رشد گل سنگ و یا حشرات موذی می شود.تراورتن عباس آباد

تراورتن عباس آباد.به طور مکرر پیش آمده که دیوار های تمیز شده مورد توجه هنرمندان نقاشی دیواری قرار گرفته، هنرمندانی که مجذوب تمیزی دیوار می شوند و با رنگ های افشانه ای بسیار نافذ می توانند به عمق ساختار سنگ نفوذ کنند و باعث آسیب آن شوند. زمانی هم که  سعی می شود با رنگ زدن روی آنها، آن را به حالت اولیه برگرداند، اثرات رنگ زدن دوباره هم اضافه شده و حل کردن مشکل حتی دشوار تر از قبل می شود. تراورتن عباس آباد

SHARE THIS


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.