رکود بازار سنگ
/ by /   مقالات / 0 comments

رضا ملکی: رکود بازار سنگ مهمترین چالش صنعت محلات است.

رضا ملکی: رکود بازار سنگ مهمترین چالش صنعت محلات است.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت محلات: تحریم‌های متعدد مانع ورود خطوط تولید جدید و فناوری نو در حوزه سنگ از کشورهای صاحب صنعت به کشور شد و این امر منجر به عقب افتادن چرخه تولید ما از دیگر کشورهای تولیدکننده سنگ تروارتن مانند ترکیه و ایتالیا شد و بالطبع مشتریان بین‌المللی خود را از دست دادیم.

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایسنا، رضا ملکی رییس اداره صنعت معدن و تجارت محلات اظهار کرد: در شهرستان محلات ۲۹۰ واحد تولیدی صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری وجود دارد که ۱۲۱ واحد معدنی دارای پروانه بهره‌برداری شهرستان با وجود توانمندی‌های بالفعل مشغول فعالیت و به حرکت درآوردن چرخ صنعت هستند.

وی میزان صادرات شهرستان محلات را در حوزه‌های مختلف را چشمگیر و به ارزش ۱۴ میلیون و ۳۶۳ هزار دلار عنوان کرد و افزود: در سال ۹۴ صادرات سنگ تزئینی و نما با متراژ ۱۸ هزار مترمربع و به ارزش یک میلیون و ۲۶۲ هزار و ۵۰۰ دلار انجام گرفت.

ملکی صادرات گل و گیاهان زینتی به میزان ۱۳۵هزار گل شاخه بریده و هفت میلیون و ۵۰۰ هزار انواع گلدان‌های  آپارتمانی و باغچه‌ای و فضای سبز به ارزش ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار عنوان کرد و افزود: در بحث صادرات ماهیان زینتی به تعداد ۳۰۲ هزار قطعه و به ارزش ۶۰۱ میلیون دلار شهرستان محلات رتبه اول کشوری را کسب کرده است.

وی میزان اشتغال شهرستان را چهار هزار و ۸۰۰ نفر در بخش صنعت و معدن عنوان کرد و گفت: در بخش صنعت سه هزار و ۶۰۰ نفر و در بخش معدن هزار و ۲۰۰ نفر در واحدهای شهرستان مشغول به فعالیت هستند .

ملکی با اشاره به تخصیص یارانه ۱۶ میلیارد تومانی به صنایع کوچک و متوسط افزود: حدود ۳۰ واحد تولیدی صنعتی در سایت بهین‌یاب جهت دریافت تسهیلات رونق تولید ثبت‌نام کرده‌اند و تاکنون چهار نفر واحد به بانک‌های عامل با مجموع دو میلیارد تومان معرفی شده‌اند.

وی بزرگترین چالش در بخش صنعت و معدن شهرستان محلات را وجود رکود در بازار سنگ عنوان کرد و افزود: باتوجه به نرخ رشد پایین ساخت و ساز در کشور، معطل ماندن بسیاری از پروژه‌های ساختمانی و رکود بازار مسکن بالطبع این رکود به بازار سنگ سرایت کرده و باعث شده بسیاری از کارخانجات سنگ شهرستان با توان ۴۰ درصدی مشغول کار و فعالیت باشند.

رییس اداره صنعت معدن و تجارت محلات با اشاره به اینکه درصدی از کارخانه‌های تولید سنگ نیز بدلیل رکود بازار و نبود نقدینگی و هزینه‌های بالای تولید سنگ ساختمانی در سال گذشته تعطیل شدند، اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به سیاست‌های حمایتی دولت یک به یک تولید خود را شروع و وارد عرصه بازار شده‌اند.

وی یکی دیگر از عوامل رکود را تاثیرگذاری تحریم‌های چند ساله بر صنعت سنگ دانست و تصریح کرد: تحریم‌های متعدد مانع ورود خطوط تولید جدید و فناوری نو در حوزه سنگ از کشورهای صاحب صنعت به کشور شد و این امر منجر به عقب افتادن چرخه تولید ما از دیگر کشورهای تولیدکننده سنگ تروارتن مانند ترکیه و ایتالیا شد و بالطبع مشتریان بین‌المللی خود را از دست دادیم.

وی عنوان کرد: اکنون در دوره پسابرجام این امیدواری وجود دارد با حضور هیات‌های مختلف خارجی و شرکت‌های سازنده قطعات، این روند تغییر و به بازارهای جهانی برگردیم و حتی افتتاح کارخانه تمام مکانیزه سنگ با خط تولید ایتالیایی در آینده‌ای نه چندان دور در شهرستان محلات را شاهد باشیم و با اتخاذ سیاست‌های دولت تدبیر و امید وضعیت کنونی صنایع بهبود و کسب و کار رونق پیدا کند.

SHARE THIS


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.