نمارومی مدرن
/ by /   مقالات / 0 comments

نمارومی مدرن را بهتر بشناسید

نمارومی مدرن

نمارومی مدرن را بهتر بشناسید

در صنعت ساختمان مدرن، به طراحی معماری نمای ساختمان ها, بیشتر از گذشته اهمیت می دهند. دلیل این موضوع این است که در زیبایی ساختمان ها در مرحله ی اول, نمای بیرونی ساختمان قابل مشاهده است. یکی از متفاوت ترین طراحی های صورت گرفته در نمای بیرونی ساختمان ها, نمای رومی نام دارد. در این مطلب با توضیحاتی در رابطه با این مطلب شمرا با این نوع نما بیشتر آشنا می کنیم.

مدرن تریننمارومی با سیمان

در اجرای نمای ساختمان ها, می توان از سیمان سفید نیز استفاده نمود. اگرچه اجرای این گونه نماهای خارجی برای ساختمان ها نیاز به مهارت زیادی دارد, اما به دلیل هزینه ی کمتر سیمان نسبت به سنگ, هزینه ی آن کمتر خواهد شد. این  نماها برای منازل ویلایی مناسب تر است. 

انواع ساختمان های مدرن و زیبا با نمای رومی

نمای رومی یا نمای کلاسیک یکی از جدیدترین طراحی های صورت گرفته در نمای خارجی ساختمان ها می باشد. ساختمان هایی با این نما به دلیل استفاده از مصالح زیبا و خاص و اجرای پیچیده آن ها, بسیار زیبا و منحصر به فرد می باشند. در اجرای این نماها, از سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و ترواورتن و همچنین در برخی از موارد از سیمان سفید استفاده می شود. اگرچه در دیگر ساختمان ها با نمای خارجی معمولی نیز ممکن است از این مصالح استفاده شود, با این حال این سبک  رومی است که با اجرای متفاوت, سبب زیبایی بیشتر دکوراسیون خارجی ساختمان ها می شود.

مدل های شیک نمارومی سنگی

در اجرای نمارومی, از سنگ های مختلفی استفاده می شود. در اغلب موارد این سنگ ها گران قیمت هستند. برای طراحی نمای بیرونی ساختمان های ویلایی و آپارتمان ها می تواند از نمونه های سنگی نماهای رومی استفاده کرد.

دلایل رواج نمارومی

دلایل متعددی باعث استقبال و متداول شدن طراحی نمای ساختمان به سبک رومی شده است که یکی از مهمترین دلایل، رواج استفاده ازسنگ تراورتن به علت کشفمعادنمتعدد این نوع سنگ می باشد. افزایش تعداد معادن اکتشاف شده سنگ تراورتن باعث کاهش قیمت این نوع سنگ شده است و موجب گردیده تا ساختمان های سنگی که عمدتاً بر اساس سبک های دوران رم باستان طراحی می شوند دوباره مد شده و بسیاری از افراد از طرح نمارومی برای ساختمان خود استفاده کنند. یکی دیگر از دلایل استقبال از طراحی نمای ساختمان به سبک رومی، سادگی موجود در آن می باشد که فارغ از پیچیدگی های معماری اسلامی می باشد. متاسفانه به دلیل عدم به روز شدن سبک طراحی معماری اسلامی به خصوص در طی دو قرن اخیر، پیچیدگی های موجود در این سبک باعث افزایش زمان و هزینه اجرا شده که این امر موجب سوق دادن سلیقه طراحان به سبک های کلاسیک همچون نمای رومی شده است.

توضیحات تکمیلی

اجرای نمارومی اصولی و با دوام  بسیار گران می باشد ولی مشاهده می شود در ساختمان های مختلف و برای هر قیمت آپارتمان در مناطق مختلف شهر اجرا می گردد. حتی ساختمانهایی که با الگو گیری از طرح نمارومی به جای سنگ از سیمان استفاده می کنند که به نمارومی سیمانی شناخته می شوند.نمارومی مدرن

 المانهای مشترکی که وجه تشابه تمامی ساختمانهای طراحی شده به سبک نمارومی می باشند شامل موارد زیر است :نمارومی مدرن

۱- به کارگیری ستونهای کوتاه تزئینی در کنار دیگر ستونها

۲- عدم استفاده از ستونهای با مقطع زاویه دار و استفاده از ستونهای دایره  شکل.نمارومی مدرن

۳- استفاده از سرستونها و کله گاوی ها.نمارومی مدرن

۴- استفاده از قوس های زمخت و بزرگ که در آن  نقشهای برجسته ظریف وجود دارند.نمارومی مدرن

۵- استفاده از  پاستون ، انواع کتیبه ، گلویی ها ، هلال ، قاب پنجره ، و…. 

که در اجرای نمای رومی  بسته به بودجه در نظر گرفته اقدام به حذف و یا افزودن هر یک از این موارد می شود و هرچه بودجه در نظر گرفته برای این منظور کاهش یابد امکان پردازش به جزئیات طرح کاهش می یابد. مورد قابل توجه در طراحی نمای رومی ، طراحی مختص و منحصر به فرد برای هر ساختمان است، زیرا اندازه ستونها و سرستونها میبایست متناسب با اندازه ساختمان طراحی گردد و در صورت کپی برداری از طرح ساختمان دیگر این تناسب از بین می رود.
 دراجرای نمای رومی حجم سازی یکی از موارد پر اهمیت برای زیبایی و ایجاد استحکام کار می باشد.

SHARE THIS


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.